Топ X албума на 2020

Някаква ужасна ампутация се случи, за да лимитирам избора до 10 албума за 2020. Трудно беше. Всички любими музиканти си седяха вкъщи и от скука, задълбочени депресии или увеличена чувствителност сглобиха покъртителна музика. Не зная дали албумите от тази година се усещат …

Книги по време на пандемия

За мен периодът на физическа изолация беше чудесен – своеобразната “пауза” презареди социалните ми батерии, показа ми, че обичам хората повече отколкото си признавам, и ми даде достатъчно време за някои позабравени хобита като рисуването. Едно от по-хубавите неща се оказа и …

“Бащата на другия” и “Чудо” за Коледа

Идват месеците на кратките и студени дни, които водят със себе си повече време за четене. Коледните празници в комбинация със символичното ново начало пък ни карат да посягаме към по… ”реалистични” заглавия, да направим стъпка назад от жанровата литература и да …

Книгите, за които не остана време…

Книгите, за които не остана време… … да пиша. Оказва се, че чета далеч по-бързо, отколкото пиша. 🙂 Невинаги успявам да споделя в ревю впечатленията си от всички книги, които са ми попаднали, затова реших да мина в този събирателен пост през …

Списък с книжни желания

Като един прилежен читател през декември и аз отивам към НДК въоръжена със списък със заглавия. Ето съвсем накратко какво съм набелязала тази зима в следващите редове, а ако вие още допълвате книжните си желания, можете да погледнете панаирните ми препоръки тук.

1. “Лабиринтът на духовете”, Карлос Руис Сафон (“Изток-Запад”)

Това ще бъде първата ми покупка, щом премина през вратите на НДК. И няма как иначе – с нетърпеливо очакване посрещнах издаването на тази книга, а сигурна съм и всички останали фенове на Сафон. Щом читателят стъпи веднъж в Гробището на забравените книги, иска да се върне там отново. Сафон е магьосник, а ако още не го знаете, веднага ви препоръчвам да посегнете към “Сянката на вятъра” – първата книга от поредицата за Гробището на забравените книги.

Ако пък предпочитате по-малко обемен старт – романът му за юноши “Марина” също е чудесен, ще го обикнете, независимо от възрастта ви.

2. “Германия, мръсна приказка” и „Балада за Георг Хених“, Виктор Пасков (“Сиела”)

Няма защо да ви убеждавам в литературната стойност на тези две книги. Аз ще запълня пропуска в библиотеката си и ще си ги подаря за Коледа. А тук ще оставя думите на Димитър Стоянович:

“Плът, пот, дрога, алкохол, прах, страх. Дух, светлина, музика, талант, надежда в безнадеждността. Германия, мръсна приказка е отвъднационалният български роман, който попива в кожата и нахлува в ноздрите, стича се по бедрата и кара зъбите да тракат в поразяващо реалистичния разрез на изгубеното поколение от края на 60-те, в което съвременността се оглежда с така плашеща лекота.

Има хора, които са чели Германия, мръсна приказка, и такива, на които им предстои да я прочетат. За останалите не си струва да се говори.”

3. “Хубостта е рана”, Ека Курняван (“Колибри”)

“Хубостта е рана”  ще ме разходи из индонезийската история с чувство за хумор, докато паралелно проследява семейната сага на една проститутка.  Звучи като шантава книга, а авторът сам казва, че всяка история вътре е “едновременно и вярна, и невярна“.

Прочетох прекрасни препоръки за романа, така че пристъпвам към него с високи очаквания. И скоро очаквайте ревю.

3. “Ти и котките следобед”, Николай Милчев (“Инфодар”)

Олеле! Николай Милчев е прекрасен поет и изпитах страхотна радост и лека еуфория, че ще мога да намеря книгата му “Ти и котките следобед. 26 стихотворения от любов” на панаира. Едни такива вълшебни ги пише стиховете, малко шантави, въздушни и безкрайно нежни. Неговата поезия разказва истории, в които искаш да бъдеш герой.

Когато ме видя за първи път, ми каза: 
„Ти си дойде”.
Когато те видях за първи път, ти казах: 
„Само с тебе съм някъде.”

И забравих да те попитам 
на коя улица и адрес живеем в това стихотворение… 

4. “Милениум. Мъжът, който търсеше сянката си”, Давид Лагеркранс (“Колибри”)

Да си призная честно, Давид Лагеркранс не ми се нрави толкова, колкото Стиг Ларшон. Обаче книгите за издателство “Милениум” са от любимите ми криминални поредици и въпреки лекото си разочарование от “Онова, което не ме убива”, ще рискувам да си позволя още една среща с Лисбет Саландер и Микаел Блумквист.

5. “Хартиеното момиче”, Гийом Мюсо (“Изток-Запад”)

Това е едно малко по-старо заглавие (2012 г.), на което се натъкнах едва сега – случайно, сред другите книги в библиотеките на гаджето – но веднага привлече вниманието ми. Роман, в който един писател увековечава любовта си с едно момиче. Ако решите да псоледвате препоръката ми за тази книга, се надявам да я откриете на панаира.

6. ” Сделката на живота ти”, Фредрик Бакман (“Сиела”)

Бакман като че ли няма да излезе преди края на панаира, макар че кой знае дали от “Сиела” няма да ни изненадат. Все пак аз съм фен от “Човек на име Уве” насам и с удоволствие ще се насладя и на този кратък зимен разказ по време на празниците.

Тръгни си с любов от Панаира на книгата

Декември. Пухкав сняг и мразовита свежест. Дебели палта и меки шалове. По това време на годината обаче нищо не стопля така, както любовта. Затова ви предлагам няколко заглавия, които можете да вземете от Панаира на книгата тази година и които ще разтопят …

Тезиси върху чудовищата, Чайна Миевил

1. Историята на всички досегашни общества е история на чудовища. Хомо сапиенс е създател на чудовищата, те са сънят на разума му. Те не са патологии, a симптоми, диагнози, величия, игри и ужаси. 2. Да се настоява, че елемент от чудовищността е …

Еволюцията на анимираните Дисни герои и злодеи

В последните 10 години, медийната империя на Дисни се разрастна значително със закупуването на Marvel Studios, както и Lucasfilm – студиото отговорно за „Междузвездни войни“. Въпреки това, един от най-ярките отпечатъци на Дисни в поп-културата оставят пълнометражните им анимационни филми. През годините …

Четива за пролетта

Бъдете в хармония с природата навън и “разлистете” съзнанието си с нашите предложения за книги, които вдъхновяват, умиротворяват и освежават. Избрали сме за вас 5 позитивни заглавия, които да придружат пролетта ви, защото знаем, че по-дългият ден значи повече време за четене. …

Философия за киборги. Киберпънк етюди върху идентичността и „Дух(ът) в броня(та)“

“Бъдещето вече е тук – просто не е равномерно разпределено.“[1] Киберпънкът е научнофантастичен жанр, който води началото си от 80-те години на 20 век и като такъв е опит за критично осмисляне на съвременните въпроси, свързани с влиянието на науката и технологиите …

От архивите: Sunny (2011)

В последното десетилетие популярността на южнокорейското кино нарастна значително. Това до голяма степен се дължи на вълнуващите южнокорейски трилъри и драми като Old Boy, I Saw the Devil, The Handmaiden и други. Тези филми разказват историите си по нетрадиционен начин, изненадват с …

Пруст ни води “По следите на изгубеното време”, по следите на изгубеното щастие

„По-следите на изгубеното време“ е една от най-забележителни творби на 20 век, която и до днес бележи развитието на европейската и световна литературна мисъл. Нейната изключителност е свързана със способността на Марсел Пруст да описва брилянтно вселената от преживявания, ситуации и душевни …

Подари (си) книга за Деня на жената

Който обича жените в живота си, им подарява книги. Художествената литература дарява обещания, чувства, истории и мечти; много повече от обикновен подарък. Ако се решите да зарадвате дамите около вас с парченце литературна магия, доверете се на нашите предложения – събрали сме …

Препоръки за промоцията на “Сиела”

Издателство „Сиела“ не изневерява на стила си и отново предлага промоционални условия по случай 3 март. Вземете четиво с  50% отстъпка, а ето и кои заглавия не бива да пропускате: „Жената на посланика”, Дженифър Стайл Анонсът на корицата предполага, че това е …

Your Name – модерният японски анимационен филм

Японската анимация често се свързва в популярното съзнание с телевизионни предавания предназначени за деца като Ю-Ги-О и Покемон. Въпреки това, така нареченото аниме ни дава едни от най-въздействащите и красиви представители на пълнометражния анимационен филм – “Отнесена от духовете”, “Гробът на светулките”, …

Отвъд доброто и злото: “Песен за огън и лед” променя фентъзи жанра

Фентъзито е жанр, който дава форма на мечтите на читателите си вече повече от век. Той винаги е бил място, изпълнено с магия, епични битки и най-вече борба между добро и зло. Неговите възход и развитие протичат между 19 и 20 век, …

“Воевода” – суровият хайдушки живот на една жена

„Воевода“ е историята за суровия хайдушки живот на една жена, поела по “пътя на отмъщението”. Филмът е първата родна продукция на големия екран за 2017-та. Базиран е на разказ на Николай Хайтов за историческата личност Румена войвода. Наричана Осоговската царица, Румена е …

“Живите мъртви” и границите на цивилизацията: древногръцки прочит

Древните елини с типичното за тях високомерие често си представяли света като малко цивилизовано островче, заобиколено от безкрайния океан на варварското безумие. Но имало и такива като Аристотел, които смятали, че да се родиш грък не е предпоставка, за да бъдеш цивилизован. …

Десетте най-добри PC инди игри на 2016

Едни от най-продаваните игри в Steam през 2016 година остават големи и познати заглавия като Fallout 4, Grand Theft Auto 5, The Witcher 3 и Dark Souls 3. Въпреки това, си заслужава да обърнем внимание и на игрите, създадени от малки студия. …

Странната красота на съветските автобусни спирки

Терминът “съветска архитектура” често е асоцииран със скучни, но практични панелни блокове. Плановата икономика на СССР и стремежът към бърза урбанизация оказват влиянието си в еднообразието на съветския град. Въпреки това, сталинистката и бруталистката архитектура произвеждат някои красиви, макар и не особено …

Празник с книгите на “Colibri”

Tова е нашата селекция от заглавия на “Colibri”, с които да отпразнувате Деня на будителите и които издателството предлага с 30% намаление на 1 ноември. 1.”Истината за случая „Хари Куебърт“, Жоел Дикер Маркъс Голдман е млад писател, който след блестящия си първи …

Есен с книгите на „Ера“ и „Еднорог“

Когато есента настъпва, няма нищо по-хубаво от чаша топло кафе и хубава книга, за да сгреете душата и тялото, докато навън застудява. На Деня на будителите издателство „Ера“  и издателство „Еднорог“  предлагат книгите си с 50% отстъпка при поръчка от сайтовете на издателствата. Книгите …

Книгите на ноември идват от “Сиела”

На Деня на народните будители всеки може да си подари културно събуждане с промоцията на “Сиела” – 50% намаление от цената на всички книги на издателството в книжарници “Сиела”. За да улесним вашия избор, предлагаме нашите препоръки: Преводна литература 1.“Няма да получите омразата …

На среща с попарта и Анди Уорхол

В средата на петдесетте години попартът се обособява като самостоятелно направление във визуалното изкуство във Великобритания и в края им – в САЩ.  Това течение използва елементи и средства на популярата култура – реклама, комикси, светски обекти – и премерена доза ирония, …

Шест неща за изкуството – знаете или не, да прочетем!

Представяме ви шест любопитни факта за изкуството, които ще ви изненадат. 1. През Ренесанса и като цяло през 16 в. художествените изкуства не са били възприемани като подходящо занимание за джентълмени. Рисуването е било приравнявано към професии като шивачество и обущарство поради …

Майките от „Плаза де Mайо“ (Madres de la Plasa de Mayo)

Мръсната война в Аржентина. Ескадрилите на смъртта. Крайно десните политически групировки не оставят нищо друго освен кървавочервена диря зад гърба на историята. Десетки хиляди изчезнали, хиляди мъртви и само единици, завърнали се от окопите на смъртта. Именно с такава цел стартира една …

Детайлите на старостта

Да се старее е отегчително, но това е единственият начин да се живее дълго. 1 images (7)

Втората част на изречението е безспорно вярна, поне за сега, но дали остаряването е скучно наистина? Не и за лондонския фотограф Ана Оливейра, която е открила във времето и хората своята муза – доказателството е изключително интересният й проект Identities. Англичанката е помолила всеки от моделите си за снимка от младостта и след това се е опитала да пресъздаде кадъра в новите времеви граници. Идва старостта, а младостта не си отива.2 Всяка двойка портрети разказва история. Чуйте я!

 

 

Ana Oliveira
Ana Oliveira
Ana Oliveira
Ana Oliveira
Ana Oliveira
Ana Oliveira
Ana Oliveira
Ana Oliveira
Ana Oliveira
Ana Oliveira
Ana Oliveira
Ana Oliveira
Ana Oliveira
Ana Oliveira
Ana Oliveira
Ana Oliveira
Ana Oliveira
Ana Oliveira
Ana Oliveira
Ana Oliveira

 

1 Бърнард Шоу

2 Венцеслав Константинов