„Бегуни“, Олга Токарчук

Изведнъж откривам истината: нищо вече не може да се направи – съм. „Бегуни“ е нетрадиционен роман, бих искала да го сравня с нещо познато, за да ви дам представа какъв е, но не мога, толкова свой характер има тази книга. Нещо малко …

“Гробище за домашни любимци”, Стивън Кинг

Кинг е велик автор, на чието въображение силно се възхищавам – и когото съзнателно избягвам да чета твърде често, поради същата тази причина. Книгите му са просто отвратителни – той категорично успява да провокира не само страх и ужас у читателите си, …

The course of Love, Alain de Botton

Едно от по-важните неща, които откриваш, когато пораснеш, е, че любовта и връзките нямат нищо общо… с нищо. Изобщо розовата представа, която имаме за тях от изкуството, описва добре силната емоция в началото, но не дава дори най-малък намек колко по-различни са …

“Лунно сияние”, Майкъл Шейбон

Разказът в “Лунно сияние” започва малко преди смъртта на дядото на автора. Последните мигове от живота на този герой, който ще остане без име в цялата книга, са моменти на откровение. Старецът споделя фрагменти от историята на живота си,  преминала през Втората …

“Ясновидката”, Маргарет Атууд

С отчетливия си глас и разпознаваем стил в “Ясновидката” Маргарет Атууд ни среща с Джоун – жена, разкъсвана от своите колебания и неувереност, която въпреки интелигентността си остава заклещена в постоянна битка с вътрешните си демони. Очакванията към нея, които не може …

“All over the place: Adventures in travel, true love and petty theft”, Geraldine DeRuiter

Август е последният летен месец и в опит да го задържа възможно най-дълго, ще ви разкажа набързо за “All over the place: Adventures in travel, true love and petty theft” от Geraldine DeRuiter. Препоръката ми е да вземете книгата с вас по …

“Манюня”, Нарине Абгарян

Лятото вече е на прага ни, с единия крак е вътре, както се казва, настава радост и идва време за четене из паркове, морета и планини, а аз имам идеалната препоръка за вашата почивка. “Манюня” от Нарине Абгарян ще допринесе за доброто …

“Седем кратки беседи по физика”, Карло Ровели

Препоръчвам горещо “Седем кратки беседи по физика” на онези от вас, които предпочитат да четат художествена литература и по-рядко посягат към академичната. В “Седем кратки беседи по физика” (ИК Жанет 45) Карло Ровели успешно подчинява красотата на езика, за да разкаже простичко и …

“Собствена стая”, Вирджиния Улф

“Ако иска да става писателка, жената трябва да разполага с пари и със собствена стая.” Знаменитото есе на английската писателка, в което живее тази познат цитат, попадна в читателския ми кръгозор случайно, без да съм планирала да чета точно това – благодарение …

Списък с книжни желания

Като един прилежен читател през декември и аз отивам към НДК въоръжена със списък със заглавия. Ето съвсем накратко какво съм набелязала тази зима в следващите редове, а ако вие още допълвате книжните си желания, можете да погледнете панаирните ми препоръки тук.

1. “Лабиринтът на духовете”, Карлос Руис Сафон (“Изток-Запад”)

Това ще бъде първата ми покупка, щом премина през вратите на НДК. И няма как иначе – с нетърпеливо очакване посрещнах издаването на тази книга, а сигурна съм и всички останали фенове на Сафон. Щом читателят стъпи веднъж в Гробището на забравените книги, иска да се върне там отново. Сафон е магьосник, а ако още не го знаете, веднага ви препоръчвам да посегнете към “Сянката на вятъра” – първата книга от поредицата за Гробището на забравените книги.

Ако пък предпочитате по-малко обемен старт – романът му за юноши “Марина” също е чудесен, ще го обикнете, независимо от възрастта ви.

2. “Германия, мръсна приказка” и „Балада за Георг Хених“, Виктор Пасков (“Сиела”)

Няма защо да ви убеждавам в литературната стойност на тези две книги. Аз ще запълня пропуска в библиотеката си и ще си ги подаря за Коледа. А тук ще оставя думите на Димитър Стоянович:

“Плът, пот, дрога, алкохол, прах, страх. Дух, светлина, музика, талант, надежда в безнадеждността. Германия, мръсна приказка е отвъднационалният български роман, който попива в кожата и нахлува в ноздрите, стича се по бедрата и кара зъбите да тракат в поразяващо реалистичния разрез на изгубеното поколение от края на 60-те, в което съвременността се оглежда с така плашеща лекота.

Има хора, които са чели Германия, мръсна приказка, и такива, на които им предстои да я прочетат. За останалите не си струва да се говори.”

3. “Хубостта е рана”, Ека Курняван (“Колибри”)

“Хубостта е рана”  ще ме разходи из индонезийската история с чувство за хумор, докато паралелно проследява семейната сага на една проститутка.  Звучи като шантава книга, а авторът сам казва, че всяка история вътре е “едновременно и вярна, и невярна“.

Прочетох прекрасни препоръки за романа, така че пристъпвам към него с високи очаквания. И скоро очаквайте ревю.

3. “Ти и котките следобед”, Николай Милчев (“Инфодар”)

Олеле! Николай Милчев е прекрасен поет и изпитах страхотна радост и лека еуфория, че ще мога да намеря книгата му “Ти и котките следобед. 26 стихотворения от любов” на панаира. Едни такива вълшебни ги пише стиховете, малко шантави, въздушни и безкрайно нежни. Неговата поезия разказва истории, в които искаш да бъдеш герой.

Когато ме видя за първи път, ми каза: 
„Ти си дойде”.
Когато те видях за първи път, ти казах: 
„Само с тебе съм някъде.”

И забравих да те попитам 
на коя улица и адрес живеем в това стихотворение… 

4. “Милениум. Мъжът, който търсеше сянката си”, Давид Лагеркранс (“Колибри”)

Да си призная честно, Давид Лагеркранс не ми се нрави толкова, колкото Стиг Ларшон. Обаче книгите за издателство “Милениум” са от любимите ми криминални поредици и въпреки лекото си разочарование от “Онова, което не ме убива”, ще рискувам да си позволя още една среща с Лисбет Саландер и Микаел Блумквист.

5. “Хартиеното момиче”, Гийом Мюсо (“Изток-Запад”)

Това е едно малко по-старо заглавие (2012 г.), на което се натъкнах едва сега – случайно, сред другите книги в библиотеките на гаджето – но веднага привлече вниманието ми. Роман, в който един писател увековечава любовта си с едно момиче. Ако решите да псоледвате препоръката ми за тази книга, се надявам да я откриете на панаира.

6. ” Сделката на живота ти”, Фредрик Бакман (“Сиела”)

Бакман като че ли няма да излезе преди края на панаира, макар че кой знае дали от “Сиела” няма да ни изненадат. Все пак аз съм фен от “Човек на име Уве” насам и с удоволствие ще се насладя и на този кратък зимен разказ по време на празниците.

“Боен клуб”, Чък Паланюк

Едва ли има някой, който да не е чувал за “Боен клуб” – ако не за книгата, то поне за филма. Вероятно са малцина и читателите, които са пропуснали този роман – онези няколко късметлии, чийто свят тепърва предстои да бъде разтърсен …

“Стая”, Ема Донахю

“Стая” от Ема Донахю ме изненада. Това е книга за ужаса на пленничеството, за загубата на свободата , за болката  от безсилието, която обаче няма да ви парализира със страховити сцени, няма да използва инерцията на насилието, за да привлече читателско внимание. …

“Тихата вяра в ангели”, Р. Дж. Елъри

“Тихата вяра в ангели” е трилър, но от онези, които са написани на малко по-висок стил от обичайния за жанра и които се развиват по-бавно, така, сякаш криминалните елементи са само “за цвят”, а магията им е скрита в красивия език и …

„Призраци в моята глава”, Пол Трембли

„Толкова ми е приятно да съм навън в тази голяма стая и да си пълзя на воля, колкото си искам!” Ш. П. Гилдман, “Жълтият тапет” Тази книга е точно толкова зловеща, колкото тъмната корица, обвита в сенки, подсказва. Да се чете в …

„Добрият късмет на момента“, Матю Куик

Това е книга за добротата въпреки ръбовете на съдбата, за самотата въпреки хората и за борбата въпреки болката. „Добрият късмет на момента“ затвори вратата на 2016 за мен с уверението, че нещата се случват тогава, когато им е времето и макар често …

„Дюи”, Вики Майрън и Брет Уитър

„Котето от малката провинциална библиотека, което трогна света” търси читатели, за да им разкаже своята топла история. В тази книга няма драматизъм, няма преувеличени трагедии, това е разказ за една котка, представен реалистично, достоверно, но и разказ за възможните, обикновени чудеса, заради …