“Институтът”, Стивън Кинг

Оставам на вълна Кинг, след като последно ви разказвах за “Гробище за домашни любимци”, но този път с доста по-нов роман и ревю с по-малко суперлативи 🙂  В първата част на “Институтът” авторът ни разказва за “Нощния пазач”. Тим е хаотичен, бивш …

Skyward, Brandon Sanderson

Оставам на космическа вълна, но този път с нещо по-ново и по-леко, но не по-малко интересно от The Forever War и Old Man`s War, за които ви разказах последно. Излишно е да сипя суперлативи за Брандън Сандерсън – даже и да не …

“Вечната война”, Джо Холдеман

Ревюто ми се явява твърде закъсняло за книга, писана през 1974 г. и положила едни от фундаменталните основи във фантастиката, знам. Затова го примете като кратка и стегната препоръка за онези, които тепърва навлизат в жанра, или пък случайно са пропуснали заглавието …

“Войната на старците”, Джон Скалзи

Дълбоко затънах в полето на фантастиката, след като открих, че жестоко съм подценявала този жанр. Хубавото на късно появилата се у мен любов към жанровата литература, е, че има изобилие от прекрасни заглавия, които тепърва откривам. “Войната на старците” ще ви хареса, …

A Closed and Common Orbit, Becky Chambers

Когато четох “Дългият път към една малка ядосана планета” останах очарована от нежността и топлината в тази книга. Обикновено когато сюжетът се развива в Космоса, това не са точно типичните чувства, които събужда. ? Съответно разгърнах втората част с големи очаквания и …

Бъдещето на човечеството в Космоса е възможно и пълно с изненади в The Expanse от Джеймс С. А. Кори

Последните месеци на 2018 прекарах в Космоса, основно на различни кораби, но се разходих и по повърхността на Марс, Луната, луните на Юпитер, та дори и няколко планети извън нашата Слънчева система. Седемте книги от поредицата The Expanse предлагат вълнуващо пътуване из …

“Глад”, Алма Катсу

Няма как да не започна това ревю, като адресирам препоръката си за “Глад” от Алма Катсу първо към онези, които са чели “Ужас” от Дан Симънс и нямат търпение да се гмурнат повторно в история, която създава подобно усещане и успява да …

“Душата на императора”, Брандън Сандерсън

Сандерсън е чудесен разказвач и никак не е изненадващо, че има толкова фенове по света. Аз обаче го открих сравнително скоро – двете новели “Легион” са много любопитни и никога не пропускам възможност да ги препоръчам. Поредицата “Възмездителите” (за която също ще се …

“Пощальонът”, Дейвид Брин

Някои от вас може би са чели постоапокалиптичния роман, написан още през 1985г., но в моите ръце книгата се озова едва сега, благодарение на новото издание на “Бард”. Постапокалиптичните истории са ми слабост, така че нямаше как да се не заровя между …

“Разказът на прислужницата”, Маргарет Атууд

Първа среща с Маргарет Атууд (срамота), макар библиографията и да съдържа доста заглавия. “Разказът на прислужницата” мигновено привлече вниманието ми – и за щастие, защото романът се оказа страхотен и далеч не смятам, че шумът около него го надценява. Това е книга, …

“Легион: На една ръка разстояние”, Брандън Сандерсън

“Легион: На една ръка разстояние” е пъргава новела с трилърови елементи, която има потенциала да ви разсмива почти на всяка страница. Книгата е просто чудесна и е втората част на “Легион”, макар да позвоялва да се чете и самостоятелно. Протагонистът, който Сандерсън …

“Заточен”, Питър Лайни

Харесвам книгите на Artline Studios и затова когато никому неизвестната “Заточен” попадна в ръцете ми, реших да рискувам и да ѝ дам шанс с идеята, че липсата на внимание към това издание може и да е незаслужена. Книгата предлага много обещаващо начало, …

“Четирите цвята на магията”, В. Е. Шуаб

Магията е жива и е тук. Или почти. Защото вие сте в онази реалност, която се шири около Сивия Лондон – свят, който е обикновен и безцветен, скучен, защото много отдавна е изгубил магията и спомена за нея. И потънали в тази забрава, мислите, …

“Градът и градът”, Чайна Миевил

Това е една наистина добре написана книга. Казвам го, защото текстът тече гладко, без накъсвания, а читателят чете плавно, без обърквания. И въпреки че това е нормално качество за хубавите книги, тук си струва да бъде изрично отбелязано поради спецификата на сюжета …

Философия за киборги. Киберпънк етюди върху идентичността и „Дух(ът) в броня(та)“

“Бъдещето вече е тук – просто не е равномерно разпределено.“[1] Киберпънкът е научнофантастичен жанр, който води началото си от 80-те години на 20 век и като такъв е опит за критично осмисляне на съвременните въпроси, свързани с влиянието на науката и технологиите …

“Пожарникаря”, Джо Хил

“Пожарникаря” е постапокалиптичен роман с огнена динамика, наративът ще запали съзнанието ви и няма да ви остави да заспите, докато не стигнете до края на приключението. Когато става въпрос за тухла със 700 страници, това звучи амбициозно, но с тази книга не …

„Междузвездни войни“: между фантастиката, фентъзито и философията

„Междузвездни войни“ във вселената на фантастиката? Едно нещо може да се твърди с пълна сигурност за „Междузвездни войни“ – филмите от поредицата имат огромно влияние върху развитието на поп-културата в световен мащаб. На планетата ни едва ли съществува човек, който да не …

„Аркадия”, Иън Пиърс

„Този, който контролира времето, контролира всичко.” Читателският февруари за мен беше месец на фантастиката и приключенията. След „Дългият път към една малка, ядосана планета”, който напълно ме очарова, логичната читателска стъпка бе към „Аркадия”. Контрастът между между усещането, което двата романа оставят, …

„Дългият път към една малка, ядосана планета”, Беки Чеймбърс

„Дългият път към една малка, ядосана планета” ме изведе до място, което повече не искам да напускам – влюбих се толкова силно във фантастиката, че сега просто не мога да изляза от жанра. Беки Чеймбърс ме пренесе в свят, много по-широк от …

„Песните на далечната Земя. Градът и звездите”, Артър Кларк

Фантастиката е билет за пътуване извън реалността. Бягство по ръбовете на възможното, състезание със степените на вероятност на бъдещето. За всички читатели, за които научната фантастика е любима дестинация за въображението, новото издание на „Песните на далечната Земя” и „Градът и звездите” …

“Библиотеката на Въглен връх”, Скот Хокинс

Дъждовни дни ме затварят вкъщи. Имам нужда от приключение, което да не се удави в капка дъжд. Какъв по-удачен избор за задоволяване на тази потребност от „Библиотеката на Въглен връх“ – вижте ѝ корицата, гъделичка въображението със съвършената си графика.  В началото …